Kredyty gotówkowe

Kredyt gotówkowy Getin Bank

Kredyt gotówkowy Getin Bank

 • RRSO 2685,42%
 • od 1 000 PLN do 200 000 PLN
 • łączny koszt reprezentowanego przykładu pożyczki 54 053,12 PLN, w tym koszty: pożyczka 31 000 PLN, prowizja 3 969,88 PLN, odsetki 14 314,62 PLN, ubezpieczenie 4 768,62 PLN
 • Min okres spłaty to 3 miesiące, maksymalny 10 lat
 • bez zaświadczeń o zarobkach
 • atrakcyjne oprocentowanie
 • niskie raty
Kredyt gotówkowy (cpl) T Mobile Usługi Bankowe

Kredyt gotówkowy (cpl) T-Mobile Usługi Bankowe

 • RRSO 529,89%
 • od 500 PLN do 200 000 PLN
 • Łączny koszt reprezentowanego przykładu pożyczki 31453,41 PLN, w tym koszty: pożyczka 23126 PLN, prowizja 3486,29 PLN, odsetki 4841,21 PLN
 • Min okres spłaty wynosi 3 mciesiące max okres to 10 lat
 • Oprocentowanie nawet 4,90%
 • Do 200 000 PLN
 • Bez konieczności wizyty w oddziale
 • Wypłata pieniędzy nawet tego samego dnia - i to bez zaświadczeń o dochodach

 

Kredyty gotówkowe - co musisz wiedzieć, zanim podpiszesz umowę? Wybieramy korzystny kredyt gotówkowy.

"Dobry zwyczaj - nie pożyczaj" - mówi stare przysłowie. Ale dobrze wybrany kredyt gotówkowy może być rozsądnym sposobem na sfinansowanie większych zakupów lub pokrycie dużych wydatków. To jeden z popularniejszych produktów bankowych, przede wszystkim dlatego, że podpisanie umowy kredytu gotówkowego nie wymaga dopełniania wielu formalności a uzyskane w ten sposób środki można przeznaczyć na dowolny cel. Jak bezpiecznie oszacować kwotę kredytu? Jakie są jego całkowite koszty? O czym pamiętać przy podpisywaniu umowy? Przeczytaj krótki poradnik i dowiedz się, jak dobrze wybrać kredyt gotówkowy? 

Jaki jest całkowity koszt kredytu gotówkowego? 
W reklamach kredytów często eksponuje się ich niskie oprocentowanie. Na podstawie oprocentowania wyliczane są odsetki kredytu. Na całkowitą kwotę do spłaty składa się jednak kilka innych kosztów: 
Prowizja bankowa - opłata, którą bank pobiera za udzielenia kredytu. Może to być pewna kwota lub procent od pożyczonej sumy. Jej wysokość jest uzależniona od czasu, na jaki zaciągany jest kredyt - przy kredytach krótkoterminowych prowizja jest na ogół wyższa. Niektóre banki oferują kredyty gotówkowe bez prowizji. Wiąże się to jednak zazwyczaj z koniecznością korzystania z dodatkowych produktów w tym samym banku - np. pakietu ubezpieczeniowego lub konta osobistego. Taka propozycja może być korzystna, ale tylko jeśli koszt dodatkowych produktów nie przewyższa zaoszczędzonej kwoty. 
Odsetki - to opłata, jaką poniesiesz za możliwość "korzystania" z pożyczonych pieniędzy. Ich wysokość zależy od wielkości kapitału i czasu, na jaki został pożyczony. 
Dodatkowe opłaty - przeglądając ofertę kredytu, zwróć uwagę na dodatkowe opłaty i warunki, jakie musisz spełnić, podpisując umowę. Czy konieczne jest założenie rachunku osobistego w tym samym banku lub skorzystanie z oferty ubezpieczeniowej? 

Do porównywania kosztów kredytów w różnych bankach używa się często wskaźnika RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Wskaźnik ten pokazuje całkowity koszt kredytu jako wartość procentową całowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym i jest wyliczany za pomocą dość skomplikowanego wzoru. Jeśli RRSO nie jest znacząco większe niż oprocentowanie kredytu, dodatkowe koszty nie są wysokie. Jeśli RRSO jest znacznie wyższe niż oprocentowanie, oznacza to że klient musi zapłacić wysokie koszty dodatkowe. 

Pamiętaj! Bank ma obowiązek poinformowania Cię o RRSO i wszystkich dodatkowych kosztach kredytu gotówkowego jeszcze przed podpisaniem umowy. 

Czym się różni oprocentowanie stałe od zmiennego? 
Przy kredytach na krótkie terminy banki oferują zazwyczaj oprocentowanie stałe, czyli takie, które nie zmienia się podczas trwania umowy kredytowej. Klient otrzymuje harmonogram spłat obowiązujący przez cały czas spłacania kredytu. W przypadku umów zawieranych na dłuższy czas, stosowane bywa oprocentowanie zmienne, uzależnione od stóp procentowych obowiązujących na rynku. Oprocentowanie składa się z marży banku, która nie ulega zmianie oraz wskaźnika WIBOR. Harmonogram spłat jest aktualizowany za każdym razem, gdy WIBOR ulegnie zmianie. 

Raty równe i malejące 
Raty malejące są na początku okresu spłaty wyższe. Na początku klient spłaca więcej kapitału, dzięki czemu odsetki są mniejsze z miesiąca na miesiąc. Ta propozycja może być opłacalna, ale żeby z niej skorzystać należy wykazać się wyższą zdolnością kredytową. Raty równe nie zmieniają się w czasie trwania umowy. 

Wakacje kredytowe - brać czy nie? 
Niektóre banki proponują klientom możliwość skorzystania - raz lub kilka razy w trakcie trwania umowy z tzw. wakacji kredytowych. Jest to możliwość zawieszenia spłaty należności na miesiąc lub dłużej. Szczegółowe warunki, na jakich można skorzystać z tej opcji powinny być opisane w umowie kredytowej. Wakacje kredytowe mogą być bezpłatne, możliwe jest również, że za uruchomienie tej możliwości naliczona zostanie opłata. Zazwyczaj konieczne jest poinformowanie banku o chęci skorzystania z wakacji kredytowych z kilkunastodniowym wyprzedzeniem. Ta propozycja może być korzystna dla osób, które utraciły płynność finansową i nie chcą ponosić wysokich kosztów windykacji. Lepiej jednak nie korzystać z niej pochopnie - wiąże się to bowiem z wydłużeniem okresu kredytowania i może skutkować zwiększeniem wysokości przyszłych rat. 

Wcześniejsza spłata kredytu 
Jeśli bierzesz pod uwagę możliwość wcześniejszej spłaty swoich zobowiązań, sprawdź związane z tym zapisy umowy. Nie chcąc tracić zysków, banki często naliczają dodatkową prowizję za wcześniejszą spłatę kredytu. Obowiązuje ona zazwyczaj od roku do 5 lat od czasu podpisania umowy kredytowej. Spodziewając się w przyszłości dodatkowych wpływów - np. z tytułu spadku lub rozwiązanej lokaty, poszukaj oferty, w której wcześniejsza spłata kredytu jest darmowa. 

Ubezpieczenie kredytu 
Dążąc do maksymalizacji zysku, banki często proponują nam produkty w pakietach - np. ubezpieczenie na życie powiązane z kredytem gotówkowym. Oprocentowanie kredytu lub prowizja banku są niższe, o ile spłata zostanie zabezpieczona ubezpieczeniem. Propozycje te, choć często określane mianem promocyjnych, nie zawsze są korzystne. Warto z nich korzystać tylko wtedy, gdy koszt ubezpieczenia nie przekracza kwoty, którą możemy promocji zaoszczędzić. 

4. Kredyty samochodowe
Jak sfinansować zakup auta? Wszystko, co musisz wiedzieć o kredytach samochodowych. 

Myślisz o zakupie samochodu, ale nie jesteś w stanie sfinansować dużego wydatku ze swoich oszczędności? Skorzystaj z kredytu samochodowego. To tańsza alternatywa dla kredytów gotówkowych, dzięki której możesz sfinansować zakup zarówno nowego jak i używanego auta. 

Jaka jest różnica między kredytem samochodowym a kredytem gotówkowym?
Kredyty samochodowe są zazwyczaj tańsze od kredytów gotówkowych, jednak podpisanie umowy wymaga dopełnienia większej ilości formalności. Większość banków udziela kredytu na całkowitą wartość samochodu, nie wymagając od klientów wkładu własnego. Zabezpieczeniem banku jest zastaw lub przewłaszczenie pojazdu na czas trwania umowy kredytowej. Stosując takie rozwiązanie, trzeba się liczyć z koniecznością przerejestrowania pojazdu na bank. Sprzedaż auta przed spłatą zobowiązań wobec banku nie będzie w tej sytuacji możliwa. Jeśli nie jesteś w stanie zaakceptować takich ograniczeń, prawdopodobnie wygodniejszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie zaciągnięcie kredytu gotówkowego na dowolny cel. O oferty kredytów samochodowych możesz pytać w bankach a także bezpośrednio w salonach i komisach samochodowych, które ułatwiają swoim klientom zaciągnięcie tego typu zobowiązań. 

Typy kredytów samochodowych 
Dostępne na rynku kredyty samochodowe można podzielić na trzy kategorie: 
Kredyty standardowe - spłacane w miesięcznych, równych ratach. Okres kredytowania może wynosić od kilku miesięcy nawet do 10 lat. 
Kredyty jednoratowe - to rodzaj promocyjnej oferty, o którą możemy pytać w bankach współpracujących z salonami samochodowymi. To propozycja dla osób, które dysponują sporą gotówka na wpłatę własną. Klient wpłaca 40, 50 lub nawet 60% ceny samochodu a pozostałą kwotę dopłaca po roku. Jeśli dysponujesz oszczędnościami, warto przeanalizować takie oferty, ponieważ zazwyczaj są one korzystne ze względu na niskie oprocentowanie. 
Kredyty balonowe - przez większość okresu kredytowania klient płaci stosunkowo niskie raty. Jednak ostatnia rata to aż 20% wartości nowego auta. Ta propozycja pozwala na zakup samochodu nawet przy niskim miesięcznym budżecie na spłatę zobowiązań. Niektóre salony samochodowe dają swoim klientom możliwość zwrotu auta i podpisania umowy na zakup nowego, zamiast płacenia ostatniej, najwyższej raty. 

Kredyt samochodowy na zakup używanego auta
Kredytem samochodowym sfinansujesz zakup zarówno nowego jak i używanego auta, motocykla a nawet łodzi. Ofertę kredytową oferuje już wiele profesjonalnych komisów sprzedających używane samochody. Musisz jednak liczyć się z tym, że bank może odmówić podpisania umowy jeśli auto jest zbyt stare lub istnieją zastrzeżenia związane ze źródłem zakupu. Maksymalny wiek auta to zazwyczaj 8 - 10 lat. Przy transakcjach na rynku wtórnym czy sprowadzaniu auta z zagranicy możesz mieć jednak problem ze sfinalizowaniem transakcji za pośrednictwem banku. Ustanawianie zabezpieczeń trwa zazwyczaj od kilku dni do nawet kilku tygodni - nie dla wszystkich sprzedawców jest to możliwe do zaakceptowania. 

Koszty kredytu samochodowego
Jak w wypadku większości kredytów, ostateczne koszty, które musisz ponieść, uzależnione są od pożyczanej kwoty, oprocentowania oraz czasu kredytowania. Dla kredytu na 3 lata oprocentowanie mieści się zazwyczaj w przedziale od 8 do 13%. Na całkowitą kwotę spłaty składają się: 
oprocentowanie kredytu, 
prowizja banku - może wynosić od 2 do 5%. Na rynku znajdziesz prawdopodobnie także promocyjne oferty kredytu 0% prowizji, mogą one jednak generować dodatkowe, ukryte koszty - np. związane z dodatkowym ubezpieczeniem albo koniecznością korzystania z dodatkowych produktów danego banku. 
ubezpieczenie - poza kosztami ubezpieczenia kredytu, z którego w wielu wypadkach możesz zrezygnować, musisz zapłacić obowiązkowe AC.  
koszty dodatkowe - są związane z dopełnieniem formalności podczas ustanawiania zabezpieczenia na rzecz banku. Koszt ustanowienia zastawu rejestrowego to ok. 250 zł. 

Jakie zabezpieczenia stosowane są przez bank przy umowie kredytu samochodowego?
Bank może ustanowić kilka rodzajów zabezpieczeń na aucie, które zakupisz za środki z kredytu samochodowego. 
Cesja praw z polisy AC - w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia samochodu, środki z odszkodowania zostaną przekazane bankowi a nie właścicielowi pojazdu. 
Zastaw rejestrowy - kredyt zostanie uruchomiony dopiero po zarejestrowaniu samochodu na bank. W dowodzie rejestracyjnym auta pojawia się informacja o wpisie do krajowego rejestru zastawów. Sprzedaż auta możliwa jest dopiero po uregulowaniu zobowiązań wobec banku. 
Przewłaszczenie pojazdu - pozwala bankowi przejąć pojazd w sytuacji, gdy kredytobiorca nie wywiązuje się z terminowej spłaty rat. Bank jest formalnym współwłaścicielem samochodu i zatrzymuje kartę pojazdu. 
Konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia - takiego jak ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenie od utraty pracy. To warunek stawiany tylko przez niektóre banki, jednak jego spełnienie może być konieczne, jeśli nie dysponujesz środkami na wpłatę własną. 

Jak ubiegać się o kredyt samochodowy? 
O ofertę kredytową możesz pytać w salonach dealerów i komisach samochodowych. Możesz też wybrać się bezpośrednio do banku, nawet jeśli nie masz jeszcze upatrzonego auta. Procedura rozpocznie się od sprawdzenia Twojej zdolności kredytowej i wydania wstępnej decyzji. Kiedy znajdziesz właściwą ofertę sprzedaży, przekazujesz szczegóły do banku, który ją akceptuje i wydaje promesę kredytową dla sprzedawcy. Po podpisaniu umowy kupna - sprzedaży, podpisywana jest umowa kredytowa z bankiem. Pieniądze otrzymujesz zaś dopiero po ustanowieniu niezbędnych zabezpieczeń na rzecz banku. 

Jak widać, kredyt samochodowy wymaga dopełnienia szeregu formalności. Aby go uzyskać, musisz poświęcić nieco więcej czasu niż przy kredycie gotówkowym. Ten wysiłek nie pójdzie jednak na marne - w porównaniu z kredytem gotówkowym, kredyt samochodowy jest tańszy, co może oznaczać wielotysięczne oszczędności.