Konta młodzieżowe

eKonto m mBank

eKonto m mBank

 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta
 • 0 zł za aktywne korzystanie z karty
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
 • unikatowa karta z własnym zdjęciem lub projektem

Konto młodzieżowe? Do czego służy i kiedy warto je założyć?

Wystarczy skończyć 13 lat, żeby mieć swój własny rachunek w banku. Czy Twoje dziecko go potrzebuje? Niekoniecznie, ale może to być świetne ćwiczenie z zarządzania własnymi finansami i oszczędzania. Konto młodzieżowe pozwala właścicielowi w bezpieczny sposób gromadzić oszczędności, opłacać zakupy w Internecie czy doładować telefon. Do takiego rachunku wydawana jest karta debetowa - dzięki temu dziecko nie musi nosić ze sobą gotówki, co sprawdza się doskonale np. podczas wyjazdów na wakacje.

Które konto jest odpowiednie dla dziecka?

Nie każdy bank ma w swojej ofercie konta młodzieżowe, jednak na rynku jest ich przynajmniej kilkanaście, więc młodzi klienci banków mają z czego wybierać. Regulamin większości standardowych warunków pozwala na korzystanie z nich dopiero po ukończeniu 18 roku życia. Konto młodzieżowe można otworzyć za zgodą rodzica. Jego możliwości są zazwyczaj nieco skromniejsze niż możliwości "dorosłego" konta - nastolatek może wykonywać przelewy, wpłacać i wypłacać pieniądze i posługiwać się kartą debetową. Operacji można dokonywać w placówce banku bądź za pomocą bankowości internetowej. Młodzi ludzie nie mogą korzystać z kart kredytowych ani ubiegać się o debet.

Ile kosztuje korzystanie z konta młodzieżowego?

Wybór odpowiedniego konta dla nastolatka warto - podobnie jak w przypadku kont dla dorosłych, zacząć od przeanalizowania potrzeb właściciela i sposobu, w jaki będzie korzystał z rachunku. Ponieważ spodziewane wpływy na konto będą niższe niż przy rachunkach dla dorosłych, należy przede wszystkim starannie przyjrzeć się kosztom, jakie generuje konto. Są nimi:

 • Opłata za prowadzenie konta - większość kont jest darmowa, ale niektóre banki mogą wymagać spełnienia w tym celu pewnych warunków - na przykład określonych, niewielkich wpływów na konto lub wykonania pewnej ilości transakcji kartą debetową. Sumy te są jednak zdecydowanie niższe niż w przypadku kont dla dorosłych.

 • Opłaty za przelewy i inne operacje na rachunku, takie jak polecenia zapłaty czy zlecenia stałe. Niektóre rachunki młodzieżowe mogą pobierać wyższe, dodatkowe opłaty za operacje inne niż krajowe przelewy.

 • Opłaty za korzystanie z karty debetowej - podobnie jak w przypadku kont dla dorosłych, zwolnienie z miesięcznej opłaty za kartę debetową może być uzależnione od spełnienia określonych warunków - na przykład wykonania pewnej ilości operacji kartą lub transakcji bezgotówkowych na określoną sumę.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

W przypadku konta dla nastolatka bardzo istotne są czynniki związane z dostępnością konta, wygodą korzystania i przystępną, zrozumiałą ofertą. Cechy, o których warto pamiętać to:

 • Prosta w obsłudze bankowość internetowa - interfejs powinien być czytelny i zrozumiały a opisy usług proste tak, by młody właściciel konta nie popełnił przypadkowo żadnego błędu.

 • Aplikacja mobilna - zainstalowana w telefonie pozwala na bieżąco kontrolować stan konta a także wykonywać drobne operacja z dala od domu, na przykład podczas wakacyjnych wyjazdów.

 • Dostępność darmowych bankomatów - korzystanie z bankomatów spoza macierzystego banku może się wiązać z dużymi opłatami. Warto wybrać bank z rozwiniętą siecią bankomatów lub taki, który nie pobiera prowizji za wypłaty w Euronet lub SkyCash.

 • Dodatkowe usługi - posiadanie niektórych kont pozwala korzystać z programów rabatowych i lojalnościowych a nawet otworzyć pierwszą lokatę oszczędnościową.

Czy korzystanie z konta młodzieżowego jest bezpieczne?

Poziom zabezpieczeń kont młodzieżowych nie odbiega od standardów stosowanych do ochrony kont dla dorosłych. To, jak bezpieczne są zgromadzone na nich środki zależy jednak głównie od rozwagi i ostrożności głównego użytkownika rachunku. Młody człowiek korzystający z pierwszego rachunku bankowego, powinien mieć świadomość zagrożeń, jakie są z tym związany. Warto pouczyć go na temat podstawowych zasad bezpiecznego zarządzania środkami, takich jak:

 • ustanowienie bezpiecznych haseł, których nie należy zdradzać osobom postronnym,

 • konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z karty debetowej - nie ujawniania kodu PIN osobom postronnym, zachowania ostrożności podczas wypłat z bankomatów a w razie konieczności natychmiastowego zastrzeżenia karty,

 • zachowanie czujności podczas przeglądania stron internetowych i odbierania poczty elektronicznej w związku z zagrożeniem cyberatakami,

 • logowania się do bankowości internetowej tylko na zaufanych urządzeniach i każdorazowego prawidłowego wylogowywania z systemu.

Konta młodzieżowe to coraz popularniejszy produkt. Zainteresowane wychowywaniem nowych pokoleń lojalnych klientów banki tworzą coraz ciekawsze oferty dla szerokiego grona klientów. Konto młodzieżowe to wygodne rozwiązanie, pozwalające bezpiecznie oszczędzać i wypłacać gotówkę a także doskonałe narzędzie, które pozwala nastolatkowi wdrożyć się w zarządzanie osobistym budżetem. Taki rachunek może dorastać razem ze swoim właścicielem - w miarę upływu lat można przekształcić go w konto studenckie lub standardowy ROR.